Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Historie

Hokejový klub ve Slaném byl založen v roce 1933. V roce 1953 dosáhl pod tehdejším názvem Spartak Slaný prvního většího úspěchu, když dokázal postoupit do krajské soutěže a v roce 1960 následoval postup do divize. Celek byl později přejmenován na TJ ČKD Slaný a svá domácí utkání hrál na otevřeném kluzišti na „Plovárně.“ V roce 1980 byla otevřena moderní sportovní hala, čímž slánští hokejisté dostali k dispozici veškeré podmínky, aby se mohli zařadit k nejlepším celkům regionálního přeboru. Ten v sezóně 1983-84 vyhráli a postoupili do kvalifikace o 2. národní ligu. V ní dokázali uspět v konkurenci Vodních staveb Tábor a Jiskry Havlíčkův Brod a poprvé v historii klubu postoupit do třetí nejvyšší soutěže v tehdejším Československu. V následujícím ročníku obsadil druholigový nováček ve své skupině šesté místo z osmi účastníků, což znamenalo poměrně klidnou záchranu. Slánští hráči dokázali na svém stadionu dokonce přehrát vítěze soutěže z Liberce poměrem 7:4. V následující sezóně už ale Slaný na své sympatické výkony nenavázalo, a přestože získalo stejný počet bodů jako pražské Uhelné sklady, pakovalo se zpět do Středočeského přeboru. 

Hned v sezóně 1986-87 Slánští svůj regionální přebor opanovali, ale v kvalifikaci byl šťastnější tým Racek Pardubice. Další možnost vrátit se do třetí nejvyšší soutěže přišla až v sezóně 1990-91. Tým koučovaný pozdějším osobním trenérem Jaromíra Jágra či extraligové Plzně - Marianem Jelínkem, v jehož sestavě už brázdil led i stále aktivní hráč Slaného (a dlouholetý kapitán) Martin Průcha, si do třetice podmanil Středočeský kraj a také kvalifikační skupinu, v níž přetlačil konkurenci píseckého béčka, pražské Bohemky i Mariánských Lázní. Stejně jako při premiérovém působení ve 2. lize však slánské ČKD nezvládlo druhou sezónu po postupu a pouhých 12 bodů ve 28 utkáních znamenalo jasný sestup.

Tentokrát se ale Slanému vydařil okamžitý návrat. Po vítězství ve Středočeském krajském přeboru následoval kvalifikační dvojzápas s Kadaní. Utkání na slánském ledě skončilo vítězstvím domácích 6:4. Na rozhodující duel do Kadaně přijeli hráče ČKD podpořit dva plné autobusy příznivců a mnoho dalších lidí dorazilo i po vlastní ose. Fanoušci Slaného nakonec mohli se svými hráči oslavit výhru 6:5 a především opětovný postup do třetí nejvyšší soutěže v zemi. A tentokrát se už slánský klub mezi lepší společností zabydlel na delší čas a po několik let se pohyboval v klidném středu tabulky. Problémy přišly jen v sezóně 1999-00, kdy se celek s novým názvem HK Lev Slaný propadl až do baráže, ve které uhájil druholigovou účast jen s obtížemi. V sezóně 2001-2002 si naopak Lvi zpříjemnili závěr sezóny postupem do play-off (hrálo se poprvé po změně hracího systému soutěže), ve kterém na ně však hned na úvod čekala suverénní Mladá Boleslav. Ta s přehledem zvládla domácí zápas – zvítězila 6:1, ale v odvetě ve Slaném si více než tisícovka diváků přišla na své. Lvi totiž v závěrečné dvouminutovce senzačně smazali dvoubrankovou ztrátu a dotáhli utkání do prodloužení. V něm už byli šťastnější hráči Boleslavi, ale slánští diváci odměnili své mužstvo bouřlivým potleskem. Mladoboleslavští tím zahájili svůj vzestup, který skončil až postupem do nejvyšší soutěže. 

Pak už ale přišly na řadu hubené roky. Peněz v klubové kase bylo nedostatek, zkušení hráči odcházeli a kádr tvořili především mladíci, kteří nesehnali angažmá jinde a většinou druholigových kvalit nedosahovali. Slánští tak několik let bojovali pouze o holé přežití a v sezóně 2004-2005 se v soutěži udrželi jen administrativní cestou. V létě roku 2005 svitla naděje v podobě spojení s univerzitním hokejem. Tým posílili kvalitní studenti vysokých škol a v úvodu nové sezóny se Lvi pohybovali kolem pátého místa tabulky své skupiny. Poté však přišla série zranění, herní krize a pád mimo pozice zajišťující účast v play – off. Když bylo jasné, že Slaný do vyřazovacích bojů nepostoupí, odešla většina opor do jiných klubů. V sezóně 2007-08 už přišlo to, co se stát muselo. Lev druholigové konkurenci nestačil a po čtrnácti letech se vrátil zpět do krajského přeboru.

Situace v klubu se stabilizovala a tým se na krajské úrovni okamžitě zařadil mezi nejlepší. V sezóně 2009-10 se Slaný vedené hrajícím koučem Radkem Hlavatým stalo přeborníkem středních Čech a jen těsně mu unikl návrat do třetí nejvyšší soutěže, když v rozhodujícím zápase kvalifikace prohrálo na ledě Kadaně B 5:0 – ano, tam, kde se o sedmnáct let dříve radovalo z postupu. Slánští si přitom mohli dovolit i třígólovou porážku. Ročník 2011-12 přinesl další pohár pro mistra kraje a start v kvalifikaci o 2. ligu. V ní sice Lvi původně skončili až druzí za Vrchlabím, kterému však byly pro neoprávněný start jednoho z hráčů kontumovány všechny zápasy. Slánský celek tak nastoupil v baráži proti nejhoršímu celku 2. ligy – skupiny Západ Sokolovu, jež ale dvěma vítězstvími druholigovou účast v poklidu uhájil.



Aktuální články
Dostaň se do extraligového týmu!

Po prvním kole Try outu jsou před námi další termíny, kdy se budete moci zúčastnit tréninku a probojovat se mezi extraligová Lvíčata.

 
Nejmladší Lvíčata na bedně

Nejmladší tým Slánským Lvíčat, složený z ročníku 2016 a 2017 uspořádal v neděli 7.4.2024 domácí turnaj 2.tříd.

 
Proslulá akademie v Salzburgu se sklonila před mladými Slaňáky

Do nejproslulejší evropské hokejové a fotbalové akademie Red Bull v rakouském Salzburgu vyrazili v březnu talentovaní malí...

 
TRY OUT do extraligy devátých tříd
 
Úspěch ročníku 2014
 
Lvíčata zvítězila v anketě Nejúspěšnější sportovec Slaného!!!
 
Play-off se blíží, přijďte nás v neděli podpořit!!
 
70 nových Lvíčat dorazilo na Týden hokeje
 
Polovina sezóny Lvíčat za námi
 
Pojď hrát hokej za HK LEV
 
 
© eSports s.r.o. & HK Lev Slaný - kontakt: hklevslany@centrum.cz RSS